Ako si pomôcť pri bolesti krížov? Tipy, ktoré sa oplatí vyskúšať.

Bolesti krížov trápia ľudí naprieč vekom, pracovným zameraním alebo športovým vyťažením. Zdroj bolesti totiž môže byť rôzny. Prehýbate sa aj vy práve v neprirodzenej póze s rukou na chrbte alebo ste aj dnes prebudili s neznesiteľnou bolesťou krížov a premýšľate ako si od nej uľaviť? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku sme sa rozhodli zhrnúť všetko o bolesti kĺbov a kostí, najmä v oblasti krížov, čo by vám tento problém mohlo pomôcť vyriešiť

 

OBSAH ČLÁNKU

 

  1. Bolesť krížov a zápal. Aké sú príznaky? 
  2. Čím je špecifická bolesť krížov v tehotenstve?
  3. Čo znamená, ak ma trápi bolesť krížov a podbruška?
  4. Aké cviky zaberajú na bolesť krížov?
  5. Babské recepty na bolesť krížov
  6. Najlepší liek na bolesť krížov versus prírodné doplnky

Bolesť krížov a zápal. Aké sú príznaky? 

Bolesť krížov je nepríjemný problém, ktorý môže postihnúť kohokoľvek z nás. Nevyberá si dokonca ani vhodný čas. Možno to poznáte a možno vás práve prekvapila po prvý raz. Často sa začína ako mierne ťahanie alebo tlak v dolnej časti chrbta, no postupne sa môže zmeniť na ostrú, neznesiteľnú bolesť. A práve v tej chvíli sa mnohým z nás rozsvieti výstražná žiarovka. Prečo? Jedným z možných dôvodov je totiž zápal krížov, ktorý sa prejavuje rôznymi príznakmi. Ako viete, či sa jedná práve o zápal?

front-view-young-male-white-t-shirt-having-severe-back-ache-min

Príznaky zápalu krížov 

  • Bolesť a stuhnutosť

Najčastejším príznakom je bolesť práve v dolnej časti chrbta, ktorá môže vystreľovať do zadku alebo nôh. Ráno sa často prejavuje stuhnutosťou, ktorá sa počas dňa postupne zlepšuje.

  • Obmedzený pohyb

Zápal môže spôsobiť nepríjemné obmedzenie pohyblivosti. Aj bežné činnosti, ako je ohýbanie sa alebo zdvíhanie predmetov, môže byť pre vás zrazu nedosiahnuteľnou métou.

  • Opuch a začervenanie

Zápal v niektorých prípadoch sprevádza na prvý pohľad viditeľný opuch alebo začervenanie v postihnutej oblasti, čo naznačuje, že vo vašom tele práve začína zápalový proces.

  • Únava a horúčka

Nie je to pravidlom, no občas sa stáva, že niekedy pocítite aj únavu alebo dokonca miernu horúčku ako reakciu tela na zápal.

Poviete si – no dobre, asi je to môj problém. A čo teraz? Ak spozorujete tieto príznaky, je dôležité venovať im zvýšenú pozornosť a v ideálnom prípade navštíviť lekára. Ten zváži váš zdravotný stav a podľa potreby urobí špeciálne vyšetrenie alebo vás priamo pošle k odborníkovi. Včasná reakcia môže zabrániť zhoršeniu stavu a pomôcť rýchlejšie sa vrátiť k bežným aktivitám. A zápal krížov vás nemusí vyradiť na týždne alebo dokonca mesiace. 

Čím je špecifická bolesť krížov v tehotenstve 

Tehotenstvo je obdobie plné zmien – nie len emocionálnych, ale aj fyzických. A jednou z najčastejších ťažkostí, ktorým budúce mamičky čelia, je práve bolesť krížov v tehotenstve. Objaviť sa môže už v prvom trimestri, no najčastejšie sa stupňuje s rastúcim bruškom. Prečo je tomu tak?

  • Hormonálne zmeny 

Telo samo vplýva na väzivá a kĺby, aby sa pripravilo na pôrod. Výsledkom môže byť oslabená stabilita chrbtice a zvýšený tlak na kríže.

  • Posun ťažiska 

Rastúce bruško mení držanie tela, čo spôsobuje väčšie prehnutie v driekovej oblasti a dodatočné zaťaženie svalov.

  • Zväčšujúca sa maternica 

Tak, ako rastie dieťa v brušku, rastie aj tlak na nervové zakončenia a panvové kosti. A to môže spôsobovať bolesť, ktorá vystreľuje do chrbta alebo dokonca do nôh.

Síce vám takmer každá žena, ktorá to už zažila povie, že je bolesť krížov v tehotenstve normálna, mnohým sa v hlave preháňa jediná myšlienka. Kedy je potrebné riešiť tento problém s lekárom?

V prípade zdravotných problémov, a obzvlášť v tehotenstve platí, že konzultovať svoj stav s lekárom nikdy nie je na škodu. Zmieňte sa o bolesti krížov napríklad v rámci pravidelných poradní alebo svojho lekára priamo kontaktujte, ak sa vám čokoľvek nezdá.

Ako si uľaviť pri bolesti krížov v tehotenstve? 


V prípade, ak ide o bolesť bežnú, je tu niekoľko tipov, ktoré môžete vyskúšať, aby ste bolesť zmiernili:

Správne držanie tela – vyhýbajte sa dlhému státiu a snažte sa sedieť s podporou chrbta.

Jemné cvičenie – strečing, joga pre tehotné alebo plávanie sú osvedčené aktivity, ktoré pomáhajú uvoľniť napätie.

Teplé obklady – mierne teplo pomôže uvoľniť svaly a zmierniť bolesť. Pozor však v prípade, ak by išlo o zápal krížov, kedy môže teplo skôr uškodiť ako pomôcť.

Pomôcky pri spánku – nejedna budúca mamina by odporučila používať pri spánku pomocníka, ktorého nájdete pod menom tehotenský vankúš. Špeciálne pri spánku na boku s vankúšom medzi kolenami pomôže odľahčiť chrbticu.

Čo znamená, ak ma trápi bolesť krížov a podbruška? 

Niekedy sa k bolesti krížov pridruží aj iný príznak, ktorý môže naznačiť o aký problém by sa mohlo vo vašom prípade jednať. Tak napríklad, veľmi častý problém – bolesť krížov a podbruška. Táto kombinácia môže byť signálom rôznych stavov, od úplne dočasných až po naliehavejšie. Tie, ktoré si vyžadujú lekársku pozornosť. Často súvisí napríklad s menštruačnými kŕčmi, keď sa maternica sťahuje a bolesť sa môže prenášať až priamo do krížov. U niektorých žien sa tento problém, naopak, objavuje nie počas menštruácie, ale počas ovulácie.

Rovnako obvyklá je táto kombinácia bolesti v už spomínanom tehotenstve. Vtedy môže súvisieť s natiahnutím väzov maternice alebo tlakom na panvové dno. Ak hovoríme o poslednom trimestri, môže dokonca signalizovať aj blížiaci sa pôrod. V tom prípade je podstatné sledovať, či nejde o pravidelné kontrakcie – predzvesť pôrodu.

Ak odhliadneme od tehotenstva, platí, že bolesť krížov a podbruška veľmi často súvisí s infekciou močových ciest, gynekologickými zápalmi alebo problémami s chrbticou. Tu je veľmi dôležité riešiť svoj stav s ošetrujúcim lekárom, najmä ak je bolesť ostrá, pretrvávajúca a sprevádzaná horúčkou, vracaním či krvácaním.

Aké cviky zaberajú na bolesť krížov? 

Mohlo by sa zdať, že keď sa ohlási bolesť krížov, riešením je vyhnúť sa pohybu. Nie vždy je tomu tak. Najmä v prípade, ak sa s opakovanou bolesťou stretávate pravidelne a viete, že nevychádza z nejakého akútneho problému. Príkladom je bolesť chrbta pod lopatkou, ktorá sa často vyskytuje u žien po dlhodobom dojčení. Alebo bolesť krížov v dôsledku nesprávneho sedenia, ktorú poznajú ľudia so sedavým zamestnaním. Najdôležitejšie totiž je uvedomiť si, že na chrbte sa nachádzajú svaly, ktoré je potrebné spevňovať. Preto, paradoxne, práve jemný pohyb a vhodné cviky môžu priniesť úľavu rýchlejšie ako dlhé ležanie. Správne cvičenie pomáha uvoľniť napäté svaly, zlepšiť pohyblivosť chrbtice a posilniť stabilizačné svaly, ktoré chránia driekovú oblasť.

Ktoré cviky teda zaberajú na bolesť krížov? 

Mačací chrbát 

Tento cvik pomáha jemne rozhýbať chrbticu a uvoľniť napätie v krížoch. Kľaknite si na všetky štyri, dlane položte pod ramená, kolená pod bedrá. Pri nádychu vyhrbte chrbát ako mačka, vtiahnite brucho a skloňte hlavu. Pri výdychu prehnite chrbát do opačnej strany, vytlačte hrudník dopredu a mierne zdvihnite hlavu. Opakujte 10-krát v troch opakovaniach.

Koleno priťahované k hrudi 

Tento jednoduchý cvik pomáha natiahnuť svaly dolnej časti chrbta. Ľahnite si na chrbát, jednu nohu pokrčte a rukami ju jemne priťahujte k hrudi. Držte 15 – 20 sekúnd a pomaly vymeňte nohy. Opakujte 3 – 5 krát na každú stranu.

Starý známy “mostík” 

Pamätáte si naň zo svojich školských čias? Ruku na srdce, kedy ste tento účinný cvik skúšali naposledy? Mostík pomáha spevniť svaly krížov a panvového dna. Ľahnite si na chrbát, pokrčte nohy a chodidlá položte na zem. Pomaly zdvíhajte panvu nahor, kým nevytvoríte priamku medzi kolenami a ramenami a hlavu zahnite. V tejto polohe vydržte 5 sekúnd a pomaly sa vráťte späť. Opakujte 10-krát. A nebuďte sklamaní, ak sa vám to na prvý raz nepodarí 🙂.

Ako vidíte, tieto cviky na chrbát sú jednoduché a nepotrebujete k nim žiadne extra vybavenie. Akurát chvíľu vášho drahocenného času. Dôležité je však cvičiť pravidelne a vyhýbať sa prudkým pohybom. Výsledky sa dostavia v podobe dlhších období, kedy sa bolesť nevráti.

Babské recepty na bolesť krížov. Poznáte ich? 

Možno to poznáte a možno ste sa práve aj vy ocitli v tejto situácii. Keď kríže bolia, nedá sa vždy rovno utekať k lekárovi a v mnohých prípadoch ani netreba hneď siahať po tabletkách. Naše staré mamy a babičky poznali jednoduché, ale účinné spôsoby, ako si uľaviť od bolesti pomocou prírodných prostriedkov a toho, čo mali práve doma v špajzi. Hoci, samozrejme, platí, že tieto metódy nenahradia odbornú liečbu, môžu byť vhodnou prvou pomocou alebo skvelým doplnkom k regenerácii.

Jednou z osvedčených metód je teplý obklad. Stačí si na boľavé miesto priložiť nahriaty uterák, termofor alebo vrecko naplnené teplou soľou, prípadne žitom alebo čerešňovými kôstkami. Teplo pomáha uvoľniť stuhnuté svaly a zlepšiť prekrvenie. Opäť však zopakujeme, že pozor v prípade zápalu, kedy môže teplo narobiť viac škody ako úžitku.

Výbornou pomocou sú aj bylinné obklady. Zázvor, kostihoj alebo harmanček majú protizápalové účinky. Stačí ich uvariť, namočiť do odvaru handričku a priložiť na kríže na 15 – 20 minút. Ďalším obľúbeným receptom je zázvorová masť. Môžete si ju zaobstarať ako hotový produkt alebo si ju vyrobiť aj doma. Ako? Zmiešajte nastrúhaný čerstvý zázvor s olivovým olejom a jemne vmasírujte do bolestivej oblasti. Zázvor zahreje a pomôže uvoľniť svalové napätie.

Nuž, a napokon, nezabudnite ani na bylinné čaje, napríklad z prasličky, púpavy alebo vŕbovej kôry, ktoré pôsobia protizápalovo a zmierňujú bolesť, aj v oblasti krížov. A keď sme už pri tých čajoch, máme pre vás aj bonusovú radu na záver.

Najlepší liek na bolesť krížov versus prírodné doplnky 

Mnohí dnes v prípade bolesti krížov hľadajú alternatívu v prírode. A nielen v ríši bylinných pomocníkov, ktorí sú nám po stáročia známi. Svet sa za posledné roky otvoril natoľko, že dnes už aj v srdci Európy môžeme naplno čerpať z darov ďalekej Amazónie a využiť silu amazonských byliniek v každodennom živote.

Ktoré amazonské čaje a bylinky ponúkajú silné protizápalové účinky a podporujú regeneráciu organizmu bez vedľajších účinkov?

Jedným z najlepších prírodných riešení je čaj Chuchuhuasi. Domorodí liečitelia v Amazónii ho využívajú stáročia pri bolestiach chrbta, reume a artritíde. Odvar z kôry tohto stromu uvoľňuje svaly, zmierňuje zápaly a podporuje regeneráciu kĺbov.

Podobné účinky má aj čaj Marco, ktorý pôsobí proti zápalom a pomáha uvoľniť svalové napätie. Táto bylinka znižuje bolestivosť kĺbov a podporuje celkové uvoľnenie tela.

Silným pomocníkom je aj Uňa de Gato, známy „mačací pazúr“. Ten zase obsahuje látky, ktoré tlmia zápal, posilňujú imunitu a pomáhajú telu bojovať s bolesťou. Pôsobí hĺbkovo na tkanivá a pomáha pri regenerácii pohybového aparátu.

Ešte ste o týchto pomocníkoch nepočuli? Amazonské bylinky nie sú len obyčajné čaje. Sú to dary prírody, ktoré môžu priniesť dlhodobú úľavu, napríklad aj pri bolesti krížov. Radi by ste ich vyskúšali?

 BYLINKY NA BOLESŤ KRÍŽOV

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz